ZP#003: Nechte je dělat chyby 😬

Úno 27, 2023 | Zvědavé pondělí

Chcete mít výkonný a sebevědomý tým? 

Nechte je dělat chyby.

Ano, zní to jako hodně špatná rada a už máte chuť přestat číst. Ale to je přesně ta cesta.

Zkusme si to ilustrovat na příběhu z praxe.
Petr je manažer s 15 členným týmem. Petr chce mít vše dokonalé. Petr by rád vše kontroloval, aby měl jistotu, že výstupy od týmu jsou vždy ve 100% kvalitě. Petr je ale taky jenom člověk, který se prostě nenaklonuje.

Cítíte tam trochu toho mikromanagementu, že ano?

Co tedy dělat v okamžiku, kdy to prostě nemáte šanci stíhat?

Můžete se naučit správně delegovat práci a zodpovědnost.

To se však lehce řekne, ale hůře aplikuje a je samozřejmé, že to nepůjde všechno hned. Jak k tomu tedy přistoupit?

Nejdříve by měli vaši podřízení znát ten tzv. “big picture”, aby se mohli v důležitých chvílích správně rozhodnout bez vaší rady. “Big picture” jsou všechny souvislosti, týkající se dané problematiky. Nemůžete chtít po lidech, aby dělali rozhodnutí, když k tomu nemají kontext. Nebojte se ho sdílet. 

Je velmi pravděpodobné, že se v některých situacích nerozhodnou správně a nebo tak, jak byste se rozhodl vy. Udělají chybu. Ale v procesu učení buďte za tuto chybu rádi. Lidé cítí zodpovědnost a věřte tomu, že je samotné tato chyba trápí mnohem víc a sami se budou chtít pro příště zlepšit a poučit se z ní. Dejte jim důvěru a podpořte je.

Zde je pát tipů, které vám na vaši cestě pomůžou:

  1. Vysvětlete svým podřízeným, co od nich očekáváte: Je důležité být jasný a specifický, pokud jde o cíle, které chcete dosáhnout, a o úkoly, které musí být splněny. Vyjádřete svá očekávání ohledně kvality práce, lhůt a odevzdávání výsledků. Klidně naplánujte do kalendáře prvních pár kroků. Jedná se o úkol na dva týdny? Tak na první tři dny pošlete do kalendáře krátký 10 minutový follow-up, kde si zkontrolujete zda jste se správně pochopili. Ze začátku je lepší být opravdu důsledný a lpět na vašich prioritách. Postupně až se vzájemně pochopíte, můžete sundat nohu z plynu.
  2. Identifikujte silné stránky a slabiny vašich podřízených: Delegujte úkoly, které odpovídají jejich silným stránkám a pomáhejte jim rozvíjet své dovednosti a schopnosti v oblastech, kde potřebují zlepšení. To nejen zlepší výsledky práce, ale také pomůže podřízeným růst v jejich kariéře. Víte, že máte v týmu kreativní duši, která střílí nápady na všechny strany? Tak mu prosím nedávejte vyplňovat excel a sledovat stav projektu.  
  3. Buďte k dispozici a dostupní pro případné dotazy: Je důležité, abyste svým lidem ukázali, že vám záleží na tom, aby úkoly byly správně provedeny. Buďte k dispozici, aby bylo možné konzultovat problémy nebo otázky, které se v průběhu práce objeví. Nestavějte se do pozice, tady máš práci a ať je v pátek hotová. Obzvlášť ze začátku buďte neustále k dispozici  v případě pomoci. 
  4. Při delegování zvyšujte postupně zodpovědnost: Pokud jde o nového manažera, může být náročné najednou delegovat všechny úkoly. Začněte postupně a dávejte svým lidem příležitost zvyšovat svou zodpovědnost, jakmile se budou cítit pohodlně s novými úkoly.
  5. I po začátku procesu si s lidmi nastavte pravidelné schůzky, kde jim budete dávat větší souvislosti. Neustálá pravidelná komunikace s podřízenými je důležitá. Nastavte si pravidelnou krátkou schůzku, kde všem ukážete čísla, ať lidé ví na čem jsou a jakou důležitost jejich práce má. Vliv na morálku je k nezaplacení. Dáváte tím najevo, že jim věříte a chcete aby cítili stejnou zodpovědnost jako vy.
  6. Dejte svým lidem zpětnou vazbu na práci, kterou vykonávají. 
  7. Učte se od svých podřízených: Delegování práce může být také příležitostí pro vás jako manažera, abyste se naučili nové věci od svých lidí. Učte se od nich a nebojte se požádat o jejich názor na určité otázky.

Delegování práce může být náročné, zejména pro nového manažera. Nicméně, pokud půjdete po malých krocích a budete mít jasnou komunikaci s podřízenými, budete schopni dosáhnout úspěchu a vybudujete si sebevědomí tým, který bude fungovat i bez vašeho denodenního přispění. Ujistěte se, že budete vědět, kdy a jak delegovat, a budete mít pod kontrolou celý proces.

Těším se na příště.

Radim

Radim Stráník

Jsem podnikatelský poradce a provedu vás od nápadu k úspěšnému podniku. Pomůžu vám začít, objevit vaše silné stránky a styl vedení.

Jsem váš společník bez podílu.

Kategorie článků

Zvědavé pondělí

Každý týden dávka neocenitelných informací.

Mohlo by vás zajímat…

ZP#014: Každou korunu třikrát otočit

Představte si, že se probouzíte v novém světě. Světě, kde start-upy a malé podniky řídí své vlastní lodě, aniž by se spoléhaly na bohaté investory nebo banky. Ne, to není scénář z nějaké sci-fi knihy – to je svět bootstrapingu.  Dnes si ukážeme svět, kde to jde i...

číst více

Pojďme spolupracovat

Napište si o úvodní konzultaci zdarma a probereme možnosti spolupráce.