ZP#005: Jeden na jednoho bez klece

Bře 12, 2023 | Zvědavé pondělí

Jeden z hodně opomíjených způsobů, jak neztratit kontakt se svými podřízenými, jsou pravidelné face-to-face schůzky. Jedná se o naprosto unikátní formu setkání, při které se můžete dozvědět mnohem více, než při kávě v kuchyňce.

Pokud pravidelné one to one setkání se svými podřízenými nemáte, tak je rychle zaveďte, protože přicházíte o řadu užitečných informací.

Co může být obsahem? 

 • Čas na revizi klíčových priorit
 • Poskytování a přijímání zpětné vazby (včetně řešení výkonnostních problémů)
 • Zlepšení rozvoje a výkonnosti – zkuste koučovací metody
 • Potenciál kariérního růstu
 • Motivace zaměstnance
 • Informace o tom, jak se jim daří v soukromém životě, pokud je budou chtít sdílet
 • Jaká je spokojenost s prací
 • Propojení jejich práce s hlubším smyslem, cíli a posláním organizace
 • Identifikace akčních bodů
 • Aktuální informace v reálném čase o stavu klíčových projektů
 • Rekapitulace týmové schůzky, klíčové body jednání a časový harmonogram prioritních projektů

Pusťte se do toho. I když napoprvé můžete být trochu nervózní, sami uvidíte, že to má smysl. 

Jak přesně na to?

 1. Plánujte setkání předem
 • Nejdůležitějším prvkem úspěšného f2f setkání je dobrá příprava. Snažte se plánovat setkání předem a vyjasněte si, co chcete při setkání řešit z pohledu obou stran. Zvažte téma setkání a připravte si náhled na to, co chcete diskutovat. Zajistěte si také, aby si i vaši podřízení mohli na setkání najít čas. Ideální je nastavit do kalendáře řadu s pravidelným opakováním a brát setkání jako něco, přes co nejede vlak. Každému bude vyhovovat jiná pravidelnost, pro někoho je ideální každý týden půl hodiny, pro někoho jednou za měsíc hodinka. Zkoušejte, co vyhovuje vám a vašim podřízeným

.

 1. Berte na vědomí, jaký vliv má prostředí
 • Prostředí, ve kterém se setkání koná, může mít na jeho průběh velký vliv. Zajistěte si tedy prostor, kde se budete cítit pohodlně a kde nebudou rušit vnější vlivy. Snažte se také zajistit, aby prostředí bylo příjemné a neformální, aby se vaši podřízení cítili uvolněně a byli připraveni na konstruktivní diskusi. V kuchyňce nebo open space prostě nezískáte ten správný pocit důvěry, aby se váš kolega mohl uvolnit a rozpovídat.  
 1. Mluvit by měli hlavně vaši lidé
 • Jedním z nejdůležitějších prvků setkání je komunikace. Snažte se být připraveni s dostatkem času na diskusi. Nabádejte své lidi, aby oni byli ti proaktivní. Pokud máte pod sebou 50 lidí, tak prostě nedokážete mít připravenou agendu na úplně všechny. Ideální stav je, když vaši lidé přijdou s několika body k diskuzi, v nejlepším případě i návrhy na řešení a s vámi je pouze pro diskutují a zeptají se na váš názor. 
 1. Poskytujte zpětnou vazbu
 • Významnou součástí setkání, je poskytování zpětné vazby. Lidé potřebují vědět, jak se jim daří a co by mohli vylepšit. Buďte otevření a upřímní při poskytování zpětné vazby a snažte se ji poskytovat pravidelně. Zaměřte se na konkrétní příklady, rozhodně nemluvte v obecných rovinách, a poskytujte konstruktivní kritiku, aby vaši podřízení věděli, jakým směrem se mají ubírat. To ale samozřejmě platí i na druhou stranu. I vy byste měli být otevření přijímat zpětnou vazbu a pracovat tak spolu na lepších vztazích. 
 1. Snažte se být inspirativní a motivující
 • Je to stejné jako výchova dětí. Můžete jim to říkat stokrát, ale ony to stejně udělají podle sebe. Pak jednou uvidí, jak to děláte vy sami to začnou po vás opakovat. Pokud chcete, aby lidé dodržovali smluvené termíny a chodili na setkání připravení, tak musíte být vy ti nejpřipravenější.
 1. Nezapomínejte na konkrétní plány a cíle
 • Na každém sezení si vždy zrevidujte běžící plány a cíle. Kde jsou překážky a jak je budeme řešit. Nabídněte svou pomoc a podporu při těchto úkolech.
 1. Revize a styl setkání
 • Čas od času si společně zrevidujte, co vám tato setkání přináší a co by se dalo zlepšit. Buďte otevření ke změnám a zlepšením. Každému bude fungovat trochu něco jiného. 
 1. Začněte formálně, ukončete neformálně
 • Na začátku setkání proberte projekty, deadline, progres s cíli, atd. Ke konci klidně sklouzněte k tomu, co jste dělali o víkendu a kam se chystáte na dovolenou. I z tohoto small talku získáte důležité informace, které vám pomohou pochopit, jak vaši lidé přemýšlí a co řeší.

Hlavně začněte a zlepšujte. Jak praví klasik: “Better done than perfect.” Není nic horšího než management, který je totálně odříznutý od zaměstnanců a rozhoduje vše ze své bubliny.

Nebuďte jedni z nich.

Získáte mnohem více než motivované a efektivní podřízené. Získáte tým.

Mějte se

Radim

Radim Stráník

Jsem podnikatelský poradce a provedu vás od nápadu k úspěšnému podniku. Pomůžu vám začít, objevit vaše silné stránky a styl vedení.

Jsem váš společník bez podílu.

Kategorie článků

Zvědavé pondělí

Každý týden dávka neocenitelných informací.

Mohlo by vás zajímat…

ZP#014: Každou korunu třikrát otočit

Představte si, že se probouzíte v novém světě. Světě, kde start-upy a malé podniky řídí své vlastní lodě, aniž by se spoléhaly na bohaté investory nebo banky. Ne, to není scénář z nějaké sci-fi knihy – to je svět bootstrapingu.  Dnes si ukážeme svět, kde to jde i...

číst více

Pojďme spolupracovat

Napište si o úvodní konzultaci zdarma a probereme možnosti spolupráce.