ZP#006: Jak křičet na lidi na netu vol. 1

Bře 18, 2023 | Zvědavé pondělí

Pokud neznáte, tak byste se s tímto frameworkem pro reklamy měli rychle seznámit, protože to dává smysl. Těch několik vrstev v reklamě prostě funguje. Ale přemýšleli jste někdy jak takový framework aplikovat v realitě při přímém kontaktu se zákazníkem?

Rozdíl mezi online a offline pojetím se týká toho, jakým způsobem se snažíme oslovit a získat zákazníky. Online pojetí se týká marketingových aktivit, které se odehrávají na internetu, například prostřednictvím sociálních sítí, reklamy na internetových stránkách nebo e-mailového marketingu. Offline pojetí se zaměřuje na marketingové aktivity, které se odehrávají mimo internet, například prostřednictvím letáků, plakátů nebo eventů. Obě pojetí mohou být účinná, ale je důležité vybrat ten správný mix, který bude vyhovovat vašemu cílovému publiku a vašim cílům.

Pojďme si nejprve říct, jak v obecné rovině funguje metoda See Think Do Care.

  1. See – povědomí o značce (brand awareness): vrstva komunikace, která se jednoduše snaží co nejvíce rozšířit známost vaší značky. Příklad třeba se Zemanem. Zemana zná opravdu hodně lidí. Ale nadruhou stranu už poměrně méně lidí z této skupiny by byla ochotna ho volit. To už je druhý stupeň.
  2. Think – zvažování (consideration): nákupu, volby,… jedná se o úroveň, kdy už značku znám a zvažuju zda od ní něco koupím.
  3. Do – samotná konverze: v podstatě už jsem rozhodnutý, že si produkt koupím/zvolím, ale přemýšlím, jestli si to stejné nekoupím od konkurence, která ho má třeba levnější nebo má o něco lépe vychytané benefity.
  4. Care – následná péče o zákazníka, který již nakoupil: lidé zapomínají a i když si od vás relativně nedávno s nadšením něco pořídili, tak je potřeba se jim čas od času opět připomenout.

Jak má obvykle nastavenou reklamu malý eshop.

  • See vrstvu řeší obecným rozstřelem na všechny nástupiště. Nahrubo vydefinuje svou cílovku a spustí pásový nálet. Prostě zkouší, kdo se chytne. Obsah je to většinou dost obecný, aby zaujal opravdu většinu.
  • Think vrstva je obvykle podchycená přes retargeting (zkus to slovo napsat česky). Lidé, kteří již značku znají, zvažují zda od ní něco koupí nebo ne. Může se jednat o pokročilejší reklamu, která vysvětluje benefity produktu a snaží se přesvědčit lidi k nákupu. Retargeting se často používá pro získání vrstvy lidi, kteří navštívili vaše stránky, ale neprovedli nákup.
  • Do vrstva je většinou dotažena přímo přes stránky. Poctivě vyplněné popisky produktů, ukázky použití a benefity z něj plynoucí nebo výhody, které z něj získají. Vysoká pozice v srovnávačích je také důležitá.
  • Care vrstva jede přes maily. Newsletter je tu s námi a pořád funguje. Ti sofistikovanější mají vše zautomatizované a sypou to po zákaznících v dávkách.

Tak teorii máme za sebou. Teď pojďme do praxe. No a kam jinam než za FerMatem. Nastíním vám jak to dělám já. V online a taky v přímém kontaktu se zákazníky na trzích. 

Radim Stráník

Jsem podnikatelský poradce a provedu vás od nápadu k úspěšnému podniku. Pomůžu vám začít, objevit vaše silné stránky a styl vedení.

Jsem váš společník bez podílu.

Kategorie článků

Zvědavé pondělí

Každý týden dávka neocenitelných informací.

Mohlo by vás zajímat…

ZP#014: Každou korunu třikrát otočit

Představte si, že se probouzíte v novém světě. Světě, kde start-upy a malé podniky řídí své vlastní lodě, aniž by se spoléhaly na bohaté investory nebo banky. Ne, to není scénář z nějaké sci-fi knihy – to je svět bootstrapingu.  Dnes si ukážeme svět, kde to jde i...

číst více

Pojďme spolupracovat

Napište si o úvodní konzultaci zdarma a probereme možnosti spolupráce.