ZP#010: Vsaďte vše na jednu kartu anebo …?

Dub 17, 2023 | Zvědavé pondělí

Můj nápad je dokonalý. Jdu do toho naplno. Vybírám stavební spoření a všechno sázím na jednu kartu.

Taky máte podobné myšlenky, když vás napadne skvělý nápad na nový byznys nebo produkt?

Určitě, nemá žádnou chybu. Do té doby než se potká s reálnými zákazníky.

Pojďme si říct, proč je lepší na to tak nespěchat a někdy je lepší vypustit ven produkt slepený pouze izolepou.

MVP (minimum viable product) neboli minimálně životaschopný produkt je základním kamenem pro úspěšný vývoj nových produktů. Pojďme se podrobněji podívat na výhody a příběhy, které vám pomohou lépe pochopit jeho důležitost:

Výhoda č. 1: Rychlejší vstup na trh

  • Instagram byl kdysi start-up, který se rozhodl vytvořit svůj MVP ve formě jednoduché aplikace pro sdílení fotek. I když původní nápad obsahoval mnoho funkcí, tým se soustředil na základní prvky a rychle se dostal na trh. Rozšiřování funkcí a celého Instagramu pak postupně následovalo během užívání spotřebiteli a došlo k tomu, že se rozrostl do gignata, kterého známe dnes. .

Výhoda č. 2: Úspora zdrojů

  • Filip, mladý podnikatel, toužil vytvořit nejlepší on-line obchod s botami na světě. Místo toho, aby se pustil do náročného a nákladného vývoje, se rozhodl začít s MVP. Filip tak brzy zjistil, že trh skutečně touží po stylových a ekologických botách. Díky tomu ušetřil značné množství zdrojů, které by jinak vynaložil na vývoj nepotřebných funkcí, a jeho obchod si brzy našel svou cílovou skupinu.

Výhoda č. 3: Získání cenné zpětné vazby

  • Marie měla nápad na novou fitness aplikaci, která by pomáhala lidem cvičit doma. Rozhodla se vytvořit MVP, které zahrnovalo základní cvičení a sledování pokroku. Když uživatelé začali aplikaci používat, zjistila, že potřebují více motivace a lepší návody na cvičení. Díky zpětné vazbě vylepšila svůj produkt a nyní je na cestě ke slávě!

Výhoda č. 4: Flexibilita a rychlé iterace

  • Petr chtěl vytvořit webovou platformu pro návrhy interiéru. Vytvořil MVP, které zahrnovalo jednoduchý nástroj pro návrh interiérů a galerii inspirací. Když začali uživatelé platformu používat, zjistil, že potřebují více možností pro návrh a úplně jiné zdroje inspirace. Díky flexibilitě, kterou mu poskytovalo MVP, byl schopen rychle upravit svůj produkt a přidat nové funkce podle potřeb uživatelů. Tím si zajistil úspěch své platformy a zároveň udržel konkurenci na uzdě.

Výhoda č. 5: Snížení rizika neúspěchu

  • Alice měla skvělý nápad na novou platformu pro sdílení receptů. Namísto toho, aby vynaložila veškeré své úsilí a zdroje na vybudování komplexního produktu, se rozhodla začít s MVP. Sdílení receptů, hodnocení a komentáře byly základními prvky, které zahrnovalo její MVP. Alice brzy zjistila, že na trhu již existují silní konkurenti a že její nápad nebyl tak jedinečný, jak si původně myslela. Díky MVP ušetřila čas a peníze, které by jinak vložila do neúspěšného projektu, a mohla se soustředit na jiné nápady s vyšším potenciálem.

Výhoda č. 6: Budování komunity a zákaznické základny

  • Jan a Lucie se rozhodli vytvořit platformu pro sdílení cestovatelských tipů a zkušeností. Vytvořili MVP, které umožňovalo uživatelům sdílet příspěvky a komentovat je. Brzy si vytvořili komunitu nadšenců, kteří byli ochotni sdílet své zkušenosti a tipy s ostatními. Díky tomuto základu komunity mohli Jan a Lucie rychle rozšířit svou platformu a přidat nové funkce, které byly žádány samotnými uživateli.

A teď, když jsme si prošli výhodami MVP a jejich příběhy, snad už chápete, že MVP je jako ten nejlepší kamarád, kterého byste měli mít vždycky po svém boku. Vždyť kdo by nechtěl kamaráda, který vám pomůže ušetřit čas, peníze a nervy, zatímco budete dobývat svět podnikání?

Tak co, jste připraveni vzít svého nového kamaráda MVP za ruku a společně vytvořit něco úžasného? 

A nakonec, nezapomeňte, že MVP je jako dobrý vtip – je krátký, svižný a dokáže udělat dojem. Ale zároveň je plný moudrosti a skrytých poučení, která vás mohou dovést k úspěchu.

Radim Stráník

Jsem podnikatelský poradce a provedu vás od nápadu k úspěšnému podniku. Pomůžu vám začít, objevit vaše silné stránky a styl vedení.

Jsem váš společník bez podílu.

Kategorie článků

Zvědavé pondělí

Každý týden dávka neocenitelných informací.

Mohlo by vás zajímat…

ZP#014: Každou korunu třikrát otočit

Představte si, že se probouzíte v novém světě. Světě, kde start-upy a malé podniky řídí své vlastní lodě, aniž by se spoléhaly na bohaté investory nebo banky. Ne, to není scénář z nějaké sci-fi knihy – to je svět bootstrapingu.  Dnes si ukážeme svět, kde to jde i...

číst více

Pojďme spolupracovat

Napište si o úvodní konzultaci zdarma a probereme možnosti spolupráce.