ZP#013: Jak prodat velké nic

Dub 22, 2023 | Zvědavé pondělí

Podnikání v raných fázích se většinou skládá z několika kroků, bez ohledu na to, jaký druh podnikání zakládáte:

  1. Najděte publikum s problémem, který chtějí vyřešit.Nejprve musíte identifikovat cílovou skupinu s konkrétním problémem, který potřebují vyřešit. To zahrnuje výzkum trhu, komunikaci s potenciálními zákazníky a analýzu konkurence.
  2. Projevte empatii a kreativitu při vytváření řešení, které rezonuje.S empatií a kreativitou navrhněte řešení, které osloví vaše cílové publikum. Zaměřte se na to, co skutečně potřebují a jak jim můžete přinést hodnotu.
  3. Věnujte práci validaci řešení se svými cílovými zákazníky.Před uvedením produktu na trh je důležité ověřit, že vaše řešení skutečně vyhovuje potřebám vašich zákazníků. To může zahrnovat testování prototypu, fakedoor testy, průzkumy nebo dotazníky.
  4. Ujistěte se, že existuje dostatečně velké publikum, které chce koupit to, co prodáváte.Zkoumejte trh a zjistěte, zda existuje dostatečně velká skupina zákazníků, která má zájem o váš produkt nebo službu. To vám pomůže určit, zda je váš nápad životaschopný a zda stojí za investici času a peněz.
  5. Najděte chytré způsoby, jak oslovit své publikum.Buďte ochotni dělat věci, které se nedají snadno škálovat v raných dnech, ale hledejte nelineární způsoby škálování, jak postupujete. V raných fázích startupu můžete oslovit své publikum prostřednictvím ručního zasílání e-mailů, účasti na konferencích nebo networkingových akcích. Jakmile získáte první zákazníky a zjistíte, co funguje, začněte hledat efektivnější způsoby, jak oslovit a přilákat další zákazníky, například pomocí automatizace, sociálních médií nebo reklamy.

Dneska se zaměříme na třetí krok. 

Validace, aneb jak zjistit, jestli to někdo vůbec koupí předtím, než na to vyplivnu balík. 

Mrkněte na několik způsobů, jak na to.

Fakedoor test: Tento test spočívá v tom, že vytvoříte iluzi produktu nebo funkce a sledujete, zda na to uživatelé kliknou nebo se pokusí jej použít. Fakedoor test je skvělý pro testování prvků, které by mohly přidat hodnotu k vašemu produktu, aniž byste museli vynakládat čas a peníze na jejich vývoj.

Smoke test: Vytvořte stránku, která nabízí vaši službu nebo produkt a zkoumejte, zda uživatelé projeví zájem o registraci nebo nákup. Na základě získaných dat můžete vyhodnotit zájem o váš produkt na trhu. Smoke test je skvělý způsob, jak rychle zjistit, zda je váš nápad atraktivní pro vaše potenciální zákazníky.

Concierge test: Poskytněte službu nebo produkt potenciálním zákazníkům, které budete manuálně provádět a nebudete zatím automatizovat (např. uživatelské recenze). Sledujte pak jejich reakce a zpětnou vazbu. Tento test vám pomůže pochopit, zda je váš produkt atraktivní a jaké problémy řeší. Concierge test je skvělý pro pochopení, jak váš produkt může sloužit potenciálním zákazníkům v praxi.

Wizard of Oz test: Vytvořte prototyp vaší služby nebo produktu, který vypadá jako plně funkční, ale ve skutečnosti je řízen manuálně či polomanuálně. Tímto způsobem můžete zjistit, jak uživatelé reagují na váš produkt a získat cennou zpětnou vazbu, aniž byste museli vynakládat značné prostředky na jeho vývoj. Wizard of Oz test vám umožní rychle získat zpětnou vazbu a upravit váš produkt dle potřeb zákazníků.

Crowdfunding: Spusťte crowdfundingovou kampaň, abyste zjistili, zda lidé jsou ochotni investovat do vašeho produktu či služby. Získané finance mohou být použity na další vývoj a validaci produktu, a zároveň poskytnout důkaz o zájmu na trhu. Crowdfunding je skvělý způsob, jak získat finanční prostředky a potvrzení zájmu od potenciálních zákazníků.

Betatesting: Nabídněte omezenému počtu uživatelů možnost vyzkoušet váš produkt či službu zdarma nebo za zvýhodněnou cenu. Tímto způsobem získáte cennou zpětnou vazbu a validaci produktu. Betatesting vám poskytuje přímý kontakt s vašimi prvními uživateli a můžete tak získat detailní informace o tom, co funguje a co je potřeba vylepšit.

A/B testování: Pomocí A/B testování můžete srovnávat dva různé varianty vašeho produktu nebo marketingových materiálů a sledovat, která varianta přináší lepší výsledky. Tímto způsobem můžete získat cenné informace o tom, jaký obsah nebo funkce jsou pro vaše potenciální zákazníky atraktivnější. A/B testování je účinný nástroj pro optimalizaci vašeho produktu a marketingových strategií.

Než zjistíte, který způsob vyhovuje přesně vám, tak se pravděpodobně občas spálíte. Rozhodně jich ale vyzkoušejte více, ať to máte pokryté z více směrů.

Mějte se

Radim

Radim Stráník

Jsem podnikatelský poradce a provedu vás od nápadu k úspěšnému podniku. Pomůžu vám začít, objevit vaše silné stránky a styl vedení.

Jsem váš společník bez podílu.

Kategorie článků

Zvědavé pondělí

Každý týden dávka neocenitelných informací.

Mohlo by vás zajímat…

ZP#014: Každou korunu třikrát otočit

Představte si, že se probouzíte v novém světě. Světě, kde start-upy a malé podniky řídí své vlastní lodě, aniž by se spoléhaly na bohaté investory nebo banky. Ne, to není scénář z nějaké sci-fi knihy – to je svět bootstrapingu.  Dnes si ukážeme svět, kde to jde i...

číst více

Pojďme spolupracovat

Napište si o úvodní konzultaci zdarma a probereme možnosti spolupráce.