ZP#004: Vy tyhle chyby dělat už nemusíte

Bře 6, 2023 | Zvědavé pondělí

Stojíte první den před svým týmem ve zcela nové pozici pro vás – stal jste se manažerem. V následujících dnech se pravděpodobně dopustíte nejvíce chyb ve své dosavadní kariéře. Není divu, je to neskutečně zodpovědná role, na kterou vás pravděpodobně nikdo zcela nepřipravil.

Jednou z důležitých věcí, které je potřeba si uvědomit je, že hlavním úkolem vedoucího již není vykonávat vlastní odbornou činnost, ale vytvářet podmínky pro to, aby jeho spolupracovníci plnili úkoly a dosahovali výsledků, které od nich organizace očekává.

Nepochybně se před vámi otevírají nové příležitosti, které nebyly předtím tolik přístupné. S tím vším samozřejmě souvisí dramatický nárůst zodpovědnosti.

Jaká jsou tedy základní pravidla, kterým byste mohli jako začínající manažer předejít? 

Slibovat, co nemůžete dodržet

Tohle je častá chyba. Přijdete do své nové kanceláře a najednou máte rozhodovací moc. A samozřejmě, že se najde pár vašich podřízených, kteří na vás přijdou zkusit to, co jim u vašeho předchůdce nevyšlo. Vy si nechcete hned na začátku někoho rozhádat, takže někde slíbíte přídání, dalšímu odsouhlasíte benefit, na který nemá nárok. Poté si jdete pro potvrzení k vedení a vše vám zamítnou. Je to ten nejhorší pocit, když musíte oznamovat věcí, které jste přislíbili a teď z toho nic není. Na vaší autoritě tomu taky úplně nepřidá. Pokud si nejste jisti, co za konkrétní kompetence máte, tak ze začátku radši neslibujte nic. A důkladně si zmapujte terén.

Nenastavit jasný cíl a pravidla hry

Tým/oddělení jakž takž funguje, takže všichni určitě ví, co mají dělat. Ale většinou to tak úplně není. Cíl a směr je potřeba jasně nadefinovat. A pokud má loď nového kapitána, tak to platí dvojnásob. Proč je cíle potřeba nastavovat jsem rozebíral minule spolu i s návodem, jak na ně. Mrkněte zde.

Nedostatečná komunikace

Starý korporátní slang na to má slovíčko, tak to přece musí být pravda ne 🙂 Je potřeba to odkomunikovat. A ona je to pravda. Nastavte si s každým pravidelné face to face meetingy, které nemusí být vůbec nějak extra formální. Někdy stačí prohodit v soukromí pár slov a hned chytnete, co nejzásadnějšího se děje a co lidi trápí. To stejné s poradami. Lidé potřebují znát kontext a bez informací od vás to nepůjde. Porady hlavně neprotahujte – předejte nejdůležitější informace a jedeme dál.

Nedelegování rutinních věcí

Jak pravil klasik: “Deleguj, deleguj, deleguj nebo se z toho zblázníš.” Opravdu si nemyslete, že pokud to neuděláte vy, tak to nikdo jiný nezvládne. Delegování jsme se hlouběji věnovali minule. Mrkněte zde.

Nepostavit se za svůj tým

Jakmile se jednou nepostavíte za svůj tým, tak jste mrtvej Homolka. Lidi to velmi rychle poznají a je to cesta do záhuby. Tím, že budete za svými lidmi stát i v situacích, kdy víte, že to je trochu na hraně, získáte důvěru a o ní to celé je. 

Zbavovat se zodpovědnosti

Konec alibismu. Nepřebírat maximální zodpovědnost za vše, co se děje ve vašem týmu není úplně řešení. Kdo jiný by za to měl být jinak zodpovědný? Kdo má důvěru ostatních? Kdo hlídá rozpočet? Kdo řeší kapacity? No vy. Tak vemte zodpovědnost za pačesy a dotáhněte ji do extrému, protože to vaše zodpovědnost je. Už jednou jsem se o tom rozepsal zde.

Tolerovat výrazně špatný výkon

Ano, může se stát, že někdo má horší období, protože se například rozvádí nebo řeší jiné osobní věci. V takových případech je potřeba určitá ohleduplnost. Ale obecná tolerance výrazně nižšího výkonu, je cesta do záhuby. Pokud váš tým uvidí, že to akceptujete u jedince, nebude mít motivaci se zlepšovat. A to je přesně to, co nechcete. Laťka se má zvyšovat, ne snižovat. .

Být pouze přeposíláč

Každé rozhodnutí, které jde od vedení vy jenom přetlumočíte. Jde z vás cítit, že v podstatě s tím ani nesouzníte nebo je vám jedno. Nebo na druhou stranu nejste schopni odsouhlasit cokoli svým podřízeným, protože se musíte zeptat vedení. Opravdu je toto ta správná cesta? Je to na vás a a měli byste jít za svými nadřízenými si část z rozhodovacích pravomocí uzobnout. 

Nejdete příkladem

Chcete po lidech, aby chodili na čas? Nosili nějaký dress-code? Když je potřeba, aby zůstali dýl v práci? Ale vy nic z toho neděláte. Tak jak můžete něco takového očekávat od nich. Je to stejné jako s výchovou dětí. Můžete jim to říkat stokrát, ale pokud to neuvidí u vás, jak to děláte, tak to dělat nebudou.

Nepodporuje kulturu zpětné vazby

Neptáte se lidí na jejich názor? Je to proto, že se bojíte, že by vám někdo něco špatného řekl? Chyba. Snažte si o jakoukoliv zpětnou vazbu říkat. A když už ji dostanete, tak ji prosím nepoužívejte proti těm lidem. Přísahám, že to byste ji dostali opravdu naposled.

Upřednosťnovat krátkodobé cíle před dlouhodobými

Představte si sebe sama za 5 let, jako kdybyste opustili firmu. Jak o vás vaši podřízení nebo vedení mluví? Jaký jste byl? Jaký tým jste vybudoval? Jaké cíle jste dosáhl? Přesně s touto vizí jděte do každého rozhodnutí. Podnikání je maraton, ne sprint.

Většinu těch chyb jsem samozřejmě taky nasekal. Stane se. Je důležité si z toho vzít ponaučení a jít dál. Zkuste těch chyb udělat co nejméně a jste tam.

Tak zase příště.

Mějte se

Radim

Radim Stráník

Jsem podnikatelský poradce a provedu vás od nápadu k úspěšnému podniku. Pomůžu vám začít, objevit vaše silné stránky a styl vedení.

Jsem váš společník bez podílu.

Kategorie článků

Zvědavé pondělí

Každý týden dávka neocenitelných informací.

Mohlo by vás zajímat…

ZP#014: Každou korunu třikrát otočit

Představte si, že se probouzíte v novém světě. Světě, kde start-upy a malé podniky řídí své vlastní lodě, aniž by se spoléhaly na bohaté investory nebo banky. Ne, to není scénář z nějaké sci-fi knihy – to je svět bootstrapingu.  Dnes si ukážeme svět, kde to jde i...

číst více

Pojďme spolupracovat

Napište si o úvodní konzultaci zdarma a probereme možnosti spolupráce.